Na Univerzitetni kliniki v Heidelbergu so začeli študijo o zdravljenju raka trebušne slinavke z uporabo terapije z matičnimi celicami: po odstranitvi tumorja in kemoterapiji pacienti prejmejo krvotvorne matične celice iz kostnega mozga od zdravega sorojenca. Na ta način se okrepi lastni obrambni mehanizem telesa proti rakavim celicam. Matične celice samodejno prevzamejo vlogo obrambe pacientovega organizma pred tumorski celicami, saj njegov imunski sistem še ni sposoben samostojno opravljati te naloge.
Transplantacija matičnih celic, pridobljenih od ujemajočega darovalca, predstavlja uveljavljen koncept terapije pri zdravljenju raka krvi in kostnega mozga. Zaradi velike podobnosti tkiva darovalca in prejemnika se lahko z veliko gotovostjo izognejo nevarnim reakcijam zavrnitve presadka. Samo na Univerzitetni kliniki v Heidelbergu to terapijo letno uporabijo pri več kot 300 pacientih.
Pri raku trebušne slinavke je transplantacija matičnih celic kot poskusna individualna terapija pokazala obetavne rezultate, ki jih bodo zdaj preverili v tej nadzorovani klinični študiji. V Nemčiji letno za rakom trebušne slinavke zboli približno 12.900 ljudi. Ta tumor je izredno agresiven, saj se kmalu po odstranitvi in kemoterapiji znova razvije in se širi na druge organe (metastazira).
Po operaciji le polovica pacientov živi dlje kot dve leti. Zdravniki upajo, da bodo s pomočjo matičnih celic podaljšali življenjsko dobo teh bolnikov